Концерт на етно состав „АФИОН“ – Хрватска

Дома / Концерт на етно состав „АФИОН“ – Хрватска
Loading Events
25
Јули
Понеделник

Концерт на етно состав „АФИОН“ – Хрватска

Локација: Факултете за ликовна уметност - Сули ан
Цена: /

Лидија Докузович - вокал, Данијел Маодуш - гитара, Александар Јовевски - кавал и тамбура, Јеспер Нордберг - контрабас, Ратко Даутовски - перкусии

Афион (македонски: опиум, афион) е хрватско-македонски бенд кој свири музика од западен Балкан (најчесто од нивните татковини Хрватска и

Македонија) која ја интерпретираат на свој и оригинален начин користејќи ги песните како основа за нивно компонирање и аранжирање.

Формиран во 2003 година во Загреб, Хрватска, бендот свиреше повеќе од петстотини концерти во клубови и на големи фестивалски сцени во Хрватска и Европа (Бингсјо, Фолк Фестивал на Шетландските Острови, INmusic Festival, Adriatico Mediterraneo, фестивал на Балканскиот плоштад). Нивните настапи во живо веројатно најдобро се опишуваат со неколку зборови како „акустичен звук со енергијата на рокенрол бендот“ (J. Bousfield, Rough Guide to Croatia). Тоа беше првиот хрватски бенд кој вклучи музика на националните малцинства во Хрватска на својот репертоар. Тие исто така имаа голема улога во носењето на традиционалната музика до поп и рок фестивалите и младата публика.

Албумите на Афион „Afion“ (Aquarius Records, 2006) и Čudni svati (Aquarius Records, 2008) беа номинирани за хрватското Греми „Порин“.

Со многубројните концерти бендот се здоби со култен статус и голем број следбеници.

Во 2018 година, по седум години пауза, Афион повторно се обедини.

Членовите на бендот кои живеат во три различни земји (Хрватска, Македонија и Шведска) сè уште ја имаат истата страст да свират заедно и да му ги раскажуваат своите приказни на светот. Новиот албум со значаен наслов „Treći bilbil“ (Третото славејче) излезе на 4 мај 2020 година е омилен од фановите и пофален од критиката. Третиот славеј се залага за сите уметници кои дејствуваат и творат во најнепријатните времиња. Тоа е почит за сите пејачи кои пеат на „погрешен дијалект“, изведуваат песни од „погрешната страна на границата“ и сите изведувачи кои ја прават народната музика жива и единствена.